Intervju sa umetnikom: Bojan Jevtić
Blog magazina Alia Mundi Vam predstavlja umetnika Bojana Jevtića čiji je umetnički rad Branches of Life krasio naslovnicu 4. broja magazina Alia Mundi.
Kada ste počeli da se zanimate za umetnost?
Vrlo rano. Postoje razmišljanja da smo svi umetnici od rođenja I da svaka naša aktivnost ( pa i neaktivnost) proizvodi emociju koja stimuliše ljudski duh, čula I um. Ta interesovanja na polju umetnosti su se vremenom menjala. Vremenom se javlja potreba za razumevanjem inače haotičnog sveta I stvaranja harmonije u njemu, period kada svest preispituje podsvest. Vremenom se javlja i potreba za razumevanjem lepog, period kada podsvest preispituje svest. Umetnost je uvek balansirala između svesti I podsvesti, među javom i međ snom.
Kako ste se opredelili za vizuelnu umetnost i digitalnu fotografiju?
Spontano. Neki stari narodi su verovali da fotografija krade dušu. Radom na fotografiji pokušavam da udahnem neku svoju viziju I pronađem skrivenu lepotu duše.
Na Vašim radovima dominiraju telo (lice) i priroda. U čemu nalazite inspiraciju i koje su to poruke koje
želite da prenesete svojim radovima? Ljudsko telo I priroda su jedne od najdominantijih inspiracija umetnika. Čovek I priroda su u neraskidivoj vezi. Često se dešava da čovek svojim delovanjem oskrnavi
prirodu a ona mu ponekad I uzvrati. U svojim radovima pokušavam da istaknem lepši deo, prijateljstvo čoveka I prirode, njihovu simbiozu, njihovo jedno.
Iza Vas su izložbe i digitalne izložbe, Vaši radovi krase naslovnice časopisa i knjiga. Šta biste mogli da
izdvojite kao svoj najveći umetnički uspeh do sada?
Trenutno se dešava nešto vrlo interesantno. Izabran sam, da kao predstavnik Srbije budem jedan od 60
umetnika iz celog sveta koji će učestvovati u umetničkom projektu nazvanim “Timeless Immortal Art” (“Bezvremenska besmrtna umetnost”), od Sicilije do Kine. Umetnički projekat kreće iz malog, sicilijanskog gradića Meri koji postaje večni muzej na otvorenom a biće izveden I u drugim državama. Jedinstveni projekat sprema se da promeni način poimanja umetnosti u urbanom kontekstu, pokrenut sa Sicilije uz doprinos Kine, u svrhu unapređenja lepote. Projekat prvenstveno uključuje postavljanje pločica od terakote, koje je naslikalo 60 umetnika u malom gradiću Meri (Sicilija). Na zidovima više neće biti ploča koje ukazuju na ulice i trgove grada, već šezdeset umetničkih dela koja će ga pretvoriti u spoljni muzej na otvorenom.
Svaki umetnik postaće svedočanstvo ulice u gradu i imaće dar besmrtnosti jer će njegovo ime pamtiti ulicu ili trg. Snažno pozitivno energetsko polje napravljeno od čiste umetnosti, od Sicilije do Kine, a uskoro i u drugim zemljama sveta. Muzej na otvorenom, kao model kulturnog preporoda - zahvaljujući projektu može računati na veliki broj međunarodnih umetnika . Donacijom umetničkih dela izrađenih na pločicama od terakote, grad će ukrasite ulice i trgove stvarajući kulturni put, vanvremensku izložbu, koja će obezbediti da se ime i delo umetnika zauvek čuvaju i izlažu na ulicama i trgovima grada. Postavljanje i otvaranje prve umetničke ploče pratiće pevanje Ave Marije, sopran Ekaterine Adamove . Modna, umetnička dizajnerka Gisella Scibona posvetiće liniju od 60 personalizovanih haljina, pozivajući se na pojedinačna dela umetnika. Za tu priliku, GEITILE Ekskluzivni nakit Dubaija kreira pločice kamenja Meseca i Marsa , simbol besmrtnosti, da se donira u zemlje domaćina projekta. Šezdeset međunarodnih umetnika za revolucionarni umetnički projekat predodređen da ponovo pokrene mali grad Meri kao „prestonicu“ umetnosti. Gradonačelnik Filippo Bonansinga, savetnik za kulturu Carmelo Arcoraci, podržan od strane pokroviteljstva regije Sicilije - Odeljenja za kulturno nasleđe i sicilijanski identitet, zajedno sa slikarom Lorencom Chinnicijem i njegovim sinom Francescom Chinnicijem su vrlo doprineli jedinstvu umetnika iz celog sveta, a takođe i Emma KsingIi Vang partner za kineski projekat.
Slično projektu u gradiću Meri biće I u Kini, sa istom grupom umetnika. Kinesko-italijanski ekološki park Ningbo, zajedno sa kinesko-italijanskim Tus-Investment (Zhejiang) Co. Ltd., Huangshan Citi, TsungDao Lee Centrom za nauke i umetnosti Univerziteta Kineske akademije nauka su među prvom grupom organizacija koje imaju snažan interes da budu domaćini ovog projekta. Zahvaljujući posredovanju Emme KsingIi Vang, predsednice G&I Asocijacije za kulturnu razmenu iz Šangaja i Firence.
U Kijevu se, takođe, pripremaju za domaćina ovog projekta integrisanog sa Kulturnim projektima za svoj grad. Projekat se razvija i svakodnevno širi, jer su I druge zemlje i gradovi zainteresovani da učestvuju u ovoj umetničkoj revoluciji.
Da li planirate da svoj umetnički i kreativni korpus obogatite novim motivima i temama?
Svaki dan je novi početak a inspiracija ima svoje impulse. Nikad se ne zna kojim će putem krenuti. Radujem se I novim inspiracijama.
Prisutni ste i ostvarujete uspehe kako na srpskoj umetničkoj sceni, tako i na međunarodnoj. U kom smeru biste voleli da ide Vaša umetnička karijera?
Nisam preterano razmišljao o tome. Uspeh se jednostavno desi ili ne. Drago mi je da radim ono što volim.
INTERVJU VODILA: Ana Stjelja
FOTO: Bojan Jevtić Instagram
Comments