Izložba „Fotografije Hristifora Crnilovića (1886-1963)” u Manakovoj kući
Izložba „Fotografije Hristifora Crnilovića (1886-1963)” Etnografskog muzeja u Beogradu postavljena je u Manakovoj kući, u sklopu programa obeležavanja 120 godina rada ove ustanove.
Snimci koji dokumentuju istraživački rad Hristifora Crnilovića nastali su tokom njegovog istraživanja, prikupljanja i izučavanja materijalne kulture na prostoru Južne Srbije, Kosova i Metohije i Makedonije, najvećim delom između dva svetska rata. Fotografije predstavljaju prizore svakodnevice žena i njihov rad u periodu pre industrijalizacije i modernizacije.
Crnilović je bio intelektualac i poznati slikar svoga vremena koji se bavio i etnografijom, a njegova etno zbirka, koja je danas izložena u Manakovoj kući sadrži narodne nošnje i nakit centralno balkanskog područja iz 19. i prvih decenija 20. veka.
Fotografije Hristifora Crnilovića (1886-1963) deo su njegove poklon zbirke kojoj Etnografski muzej brine već 53 godine. Nastale su tokom godina njegovog istraživanja, prikupljanja i izučavanja materijalne kulture na prostoru Južne Srbije, Kosova i Metohije i Makedonije, najvećim delom između dva svetska rata. Sačuvane su na negativ filmovima i staklenim pločama i služile su da dokumentuju njegov istraživački rad. Prvi put deo bogate fototeke koja prati zbirku izlagan je u Manakovoj kući 1986. godine na izložbi Fotografije Hristifora Crnilovića, kustosa Nine Seferović, povodom stogodišnjice rođenja Hristifora Crnilovića i 85 godina rada Etnografskog muzeja u Beogradu. Tom prilikom prikazane su fotografije na kojima su žene i muškarci u narodnim nošnjama i objekti narodnog graditeljstva. Povodom 140 godina od rođenja i 40 godina Etnografske spomen zbirke Hristifora Crnilovića, na izložbi Istraživanje profesija ili strast 2008., kustosa Dragane Stojković našao se odabir fotografija koje su dokumentovale pojedine segmente njegovog istraživačkog rada.
Fotografije na izložbi kojom se Manakova kuća pridružuje obeležavanju sto dvadesete godišnjice Etnografskog muzeja u Beogradu snimljene su četrdesetih godina 20. veka uglavnom na teritoriji današnje Severne Makedonije. Na njima su prizori svakodnevice žena i njihovog rada i poslednje su svedočanstvo njihovog načina života,odevanja i privređivanja u periodu pre industrijalizacije i modernizacije. Pored toga što služe kao izvor podataka i ilustrativni materijal nesumnjiva je i njihova umetnička vrednost i značaj trenutka u kome su nastale. Naposletku, veza su sa savremenim pogledom na vrednosti kulturnog nasleđa i onim što je Manakova kuća postala pod okriljem Etnografskog muzeja čuvajući i prenoseći znanja i veštine ručnih tehnika tkanja i veza kao čuvar Etnografske spomen zbirke Hristifora Crnilovića.
Izložba će trajati u periodu od 17. novembra do 10. decembra 2021. godine. Kustos izložbe je Maja Marjanović.
Comentários